Toate articolele publicate în ediţia nr. 358 a revistei Hakses

Aprilie 2026

Proiect educaţional derulat de UDTR în Turcia

Uniunea Democrată Turcă din România a organizat în perioada 2-8 aprilie, un proiect educaţional în Republica Turcia, la care au participat inspectori şcolari, directori de instituţii de învăţământ şi profesori de limba turcă. Proiectul a fost organizat de Comisia de învăţământ a UDTR şi face parte din seria de acţiuni destinate susţinerii studiului limbii turce materne, prin exemple de bune practici şi schimburi de experienţă între profesori şi elevi din sisteme educaţionale din ţări diferite. Proiectul a avut ca scop încheierea de noi acorduri de colaborare între instituţiile de învăţământ din judeţele Constanţa şi Tulcea şi cele din oraşele Bursa şi Eskişehir.

Delegaţia de profesori din România a fost primită la Inspectoratul Şcolar din Eskişehir de inspectorul şcolar general Sinan Aydın. La întrevederea cu inspectorul şcolar general Sinan Aydın au luat parte, alături de preşedinta Comisiei de învăţământ a UDTR, coordonatoarea proiectului, Vildan Bormambet, şi inspectorii şcolari din cadrul ISJ Constanţa, doamnele Veronica Neguţu şi Laura Danilov. În cadrul discuţiilor, atât reprezentanţii ISJ Constanţa, cât şi cei ai Inspectoratul Şcolar din Eskişehir şi-au arătat disponibilitatea de a sprijini încheierea de noi acorduri de cooperare, în scopul consolidării relaţiei educaţionale internaţionale. Potrivit declaraţiei doamnei prof. dr. Vildan Bormambet, consilier în cadrul Ministerului Educaţiei, au fost încheiate acorduri de colaborare între Liceul Tehnologic „Nicolae Dumitrescu” din Cumpăna şi Liceul Tehnologic „Anadolu Yunus Emre”, precum şi între Liceul Tehnologic „Ion Mincu” din Tulcea şi Şcoala „Kükürtlü” din Bursa. De asemenea, au mai semnat parteneriate educaţionale cu instituţii de învăţământ din Turcia directorul Şcolii Gimnaziale nr.6 „Nicolae Titulescu” din Constanţa, doamna Bechir Ghiulbera, directorul Şcolii Gimnaziale nr. 1 Ciocârlia, doamna Ioana Izabela Iscruleasa şi directorul Şcolii Speciale „Maria Montessori”, doamna Roxana Giubernea.

La Bursa, delegaţia de cadre didactice din România a fost primită de inspectorul şcolar general Gürhan Çokgezer şi a avut, totodată, o întrevedere cu reprezentanţii Sindicatului Profesorilor (TES). La întâlnirile cu responsabilii din domeniul educaţiei din Tucia a participat şi preşedintele UDTR, domnul Fedbi Osman. Referitor la proiect, preşedintele UDTR, Fedbi Osman, a declarat la final: „A devenit o tradiţie pentru UDTR să susţină încheirea unor proiecte de parteneriat între şcolile din România şi cele din Turcia. Este un exemplu prin care UDTR nu numai că sprijnă studiul limbii materne în şcolile de stat, ci creează o bună relaţie de colaborare instituţională prin derularea unor proiecte de parteneriat. De asemenea, acest proiect dovedeşte, o dată în plus, că UDTR continuă să fie o punte de legătruă între România şi Republica Turcia şi contribuie la dezvoltarea relaţiei bilaterale dintre cele două state în domeniul educaţiei”.


RDTB Tarafından Türkiye’de Yürütülen Eğitim Projesi

Romanya Demokrat Türk Birliği, 2-8 Nisan tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde okul müfettişleri, eğitim kurumu müdürleri ve Türkçe öğretmenlerinin katıldığı bir eğitim projesi düzenledi. Proje, RDTB Eğitim Komisyonu tarafından düzenlendi ve farklı ülkelerin eğitim sistemlerinden öğretmenler ve öğrenciler arasında iyi uygulama örnekleri ve deneyim paylaşımı yoluyla ana dil olarak Türkçe öğrenimini desteklemeye yönelik bir dizi etkinliğin parçasıdır. Projenin amacı, Köstence ve Tulcea illerindeki eğitim kurumları ile Bursa ve Eskişehir’deki kurumlar arasında yeni işbirliği anlaşmaları imzalamaktı.

Romanya’dan gelen öğretmen heyeti, Eskişehir İl Eğitim Müdürlüğü’nde Genel Eğitim Müfettişi Sinan Aydın tarafından karşılandı. Eğitim Genel Müfettişi Sinan Aydın ile yapılan görüşmeye, RDTB Eğitim Komisyonu Başkanı ve proje koordinatörü Vildan Bormambet’in yanı sıra, Köstence Genel Eğitim Müfettişliği’nden eğitim müfettişleri Veronica Neguţ ve Laura Danilov da katıldı. Görüşmeler sırasında, hem Köstence İl Eğitim Müdürlüğü hem de Eskişehir İl Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, uluslararası eğitim ilişkilerini güçlendirmek amacıyla yeni işbirliği anlaşmaları imzalanmasına destek vermeye hazır olduklarını belirttiler. Eğitim Bakanlığı danışmanı Vildan Bormambet’in açıklamasına göre, Cumpăna’daki “Nicolae Dumitrescu” Teknoloji Lisesi ile “Anadolu Yunus Emre” Teknoloji Lisesi arasında, ayrıca Tulcea’daki “Ion Mincu” Teknoloji Lisesi ile Bursa’daki “Kükürtlü” Okulu arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı. Ayrıca, Türkiye’deki eğitim kurumlarıyla eğitim ortaklıkları imzalayanlar arasında Köstence’deki “Nicolae Titulescu” 6. Ortaokulu Müdürü Bechir Ghiulbera, Ciocârlia 1. Ortaokulu Müdürü Ioana Izabela Iscruleasa ve “Maria Montessori” Özel Okulu Müdürü Roxana Giubernea bulundu.

Bursa’da, Romanya’dan gelen öğretmen heyeti, Genel Eğitim Müfettişi Gürhan Çokgezer tarafından karşılandı ve aynı zamanda Türk Eğitim Sen (TES) temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye’deki eğitim yetkilileriyle yapılan görüşmelere RDTB Başkanı Fedbi Osman da katıldı. Projeyle ilgili olarak, RDTB Genel Başkanı Fedbi Osman kapanış konuşmasında şunları söyledi: “RDTB için Romanya ve Türkiye’deki okullar arasında ortaklık projelerinin hayata geçirilmesini desteklemek bir gelenek haline gelmiştir. Bu, RDTB’nin devlet okullarında ana dil öğrenimini desteklemekle kalmayıp, ortaklık projeleri gerçekleştirerek kurumlar arası iyi bir işbirliği ilişkisi kurduğunun bir örneğidir. Ayrıca bu proje, RDTB ’nin Romanya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir köprü olmaya devam ettiğini ve iki ülke arasındaki eğitim alanındaki ikili ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır.”


23 Aprilie, Ziua Suveranității Naționale şi a Copilului

„Vatanı korumak çocukları korumakla başlar. Çocuklarını sağlıklı ve bilgili yetiştiremeyen uluslar, temeli çürük binalar gibi çabuk yıkılır.”

Mustafa Kemal Atatürk a spus: Această țară a fost turcească în istorie, prin urmare este turcească și va rămâne turcească pentru totdeauna. Mustafa Kemal Atatürk credea că putem alunga inamicul doar prin luptă. Prin urmare a lucrat din toate puterile pentru a reuni figurile de frunte ale țării sub acoperișul unei adunări. Pe 23 aprilie 1920 a avut loc prima Adunare la Ankara. Naţiunea Turcă dorea să-și câștige suveranitatea națională iar toate deciziile urmau să fie luate de Adunare.

Mustafa Kemal a deschis Marea Adunare Națională a Turciei pe 23 aprilie 1920, în cele mai intense zile ale Războiului de Independență, marcând punctul culminant al mișcării de trezire care a început la Samsun și s-a încheiat la Amasya, Erzurum, Sivas și Ankara, indicând astfel că era alături de națiune în luptă și că destinul națiunii va fi determinat de națiunea însăși. Lupta Națională a fost iniţiată de liderul Ataturk, după o perioadă grea în care se afla Imperiul Otoman după înfrângerea în Primul Război Mondial, când au fost atacate pământurile imperiului pentru a diviza țara. Mustafa Kemal știa că națiunea turcă a realizat lupte extraordinare de-a lungul istoriei şi era convins că lupta împreună cu națiunea turcă va duce la o victorie decisivă. Mustafa Kemal mai știa că această națiune fie își va da viața pentru a exista, fie va muri, decât să trăiască sub subjugare. El a fost martor la Çanakkale la ceea ce națiunea turcă putea realiza în ciuda tuturor adversităților.

Cuvântul „național” derivă din „națiune”. Cuvântul „națiune” este, de asemenea, echivalentul cuvântului „popor”, numind astfel o comunitate de oameni care împărtășesc o limbă, sentimente, tradiții și obiceiuri comune o națiune sau un popor. Suveranitatea, pe de altă parte, înseamnă a avea puterea de a conduce și guverna. Prin urmare, din cuvintele „Suveranitate națională” putem înțelege următoarele: Oamenii care alcătuiesc națiunea dețin în întregime puterea de a guverna. Desigur este de neconceput ca fiecare individ care alcătuiește o națiune să fie conducătorul de aceea națiunea, sau poporul, își exercită autoritatea prin reprezentanții săi. Cine știe care din copiii de astăzi vor primi în viitor autoritatea de a fi reprezentanții naţiunii noatre.

Stimați colegi profesori, toată societatea vă este recunoscătoare deoarece noile generații vor fi creația noastră, trebuie să lucrăm cu înțelegerea principiului „țara pe primul loc”. Dacă sunteți aici, această țară se va ridica deasupra nivelului civilizațiilor contemporane. Dragi părinți, vă rugăm să insuflați copiilor voștri dragoste pentru patrie, steag şi națiune etnică. Dragii noștri copii, viitorul nostru: Să știți că această țară în care trăim de secole se va ridica alături de voi. Fiți conștienți de acest lucru pentru a ne putea salva viitorul.

Marele Atatürk a dăruit această zi copiilor pentru a o putea sărbători ca pe o zi de mare importanţă. An după an reprezentanţii Uniunii Democrate Turce din România prin comisiile de educaţie, cultură, religie şi tineret organizează activităţi şi programe speciale împreună cu profesori, părinţi, bunici alături de scumpii lor elevi sau copii ai căror ochi jucăuşi strălucesc puternic. Toate programele şi celebrările UDTR, dedicate acestei zile, încep cu amintirea strămoșilor noștri, de la Oğuz Kağan până la Mustafa Kemal Atatürk, care și-au dedicat viața Națiunii și umanității Turce. Cu aceeași bucurie ca în fiecare an au fost invitaţi peste cinci sute de copii, dar și părinții și bunicii lor, să petreacă împreună Ziua de 23 Nisan dedicată celor mici. Așa cum a intrat deja în tradiția sucursalelor UDTR și anul acesta s-a celebrat copilăria și inocența cu bucurie şi multe zămbete, atât în data de 23 aprilie cât şi în zilele de 24, 25 şi 26 aprilie. Coordonat de președinta Comisiei de învățământ a UDTR, prof. ildan Bormambet, proiectul a fost organizat de responsabilii cu activităţi educative de la sucursalele UDTR din Constanța, Medgidia, Mangalia, Galați, Cobadin, Cumpăna și Fântâna Mare. Copiii au sărbătorit în spații de joacă special amenajate sau la sediile sucursalelor, prin activități distractiv-recreative. Fie ca această mare sărbătoare să fie binecuvântată pentru noi toți!

„Bayramımız Kutlu olsun Çocuklar”

Istoria şi tradiţiile turcilor din România

Uniunea Democrată Turcă din România s-a alăturat Ministerului Educației și i-a premiat pe elevii clasaţi pe primele patru locuri la cea de-a VIII- a ediție a Concursului Național „Istoria și Tradițiile Turcilor din România”, în cadrul unei festivități care a avut loc joi, 30 aprilie, la Constanța. Desfășurat în perioada 28-30 aprilie, la nivel gimnazial și liceal, concursul a reunit elevi din județele Constanța și Tulcea, precum și din București. Cei 42 de elevi calificaţi la faza naţională a concursului au avut posibilitatea să aleagă una dintre cele 4 patru secţiuni: prezentare power point- „Obiceiuri şi tradiţii laice şi religioase”; reportaj; fotografie şi Eseu pe tema „Istoria şi tradiţiile turcilor din România”. Evenimentul a fost organizat de Ministerul Educaţiei Naționale, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa și Uniunea Democrată Turcă din România, iar evaluarea lucrărilor de către membrii comisiei de jurizare a avut loc la sediul Uniunii Democrate Turce din România. Comisia de jurizare a competiţiei şcolare a fost formată din: conf. univ. dr. Daniel Citirigă, preşedintele comisiei, prof. dr. Vildan Bormambet-preşedinte executiv, prof. dr. Claudia Portase-vicepreşedinte, Aygül Bormambet-secretar, precum şi din următorii membri: prof. Aysel Feizi, prof. Nurten Mahmudi, prof. Temur Feridan, prof. Ene Ulgean, prof. Mustafa Dilek şi prof. Nilgün Panaitescu.

În debutul festivităţii de premiere, subprefectul judeţului Constanţa, domnul Şenol Ali, a specificat faptul că găzduirea celei de-a VIII-a ediții a Concursului Național „Istoria și Tradițiile Turcilor din România”, reconfirmă faptul că istoria și tradițiile comunității turce sunt parte integrantă și prețioasă a patrimoniului nostru național. Adresându-se elevilor prezenţi în sală, subprefectul Şenol Ali a afirmat: „Voi sunteți cei care duceți mai departe această moștenire. Studiind istoria și tradițiile strămoșilor voștri, nu doar că vă onorați trecutul, dar vă construiți un fundament solid pentru viitor. Excelența pe care ați demonstrat-o în aceste zile de concurs, ne arată că sunteți o generație curioasă, mândră de identitatea ei și pregătită să performeze la cel mai înalt nivel. Vă felicit pentru efortul depus! Fiecare premiu de astăzi este o recunoaștere a muncii voastre, dar și a dascălilor care v-au ghidat cu atâta dedicare.”

Şi preşedintele UDTR, Fedbi Osman, i-a felicitat pe elevii participanţi la concurs şi i-a îndemnat să studieze istoria şi în special limba turco-osmană, pentru a exista specialişti în rândul comunităţii care să cerceteze documentele istorice din Arhivele din Republica Turcia.

De asemenea, muftiul Cultului Musulman din România, domnul Muurat Iusuf, i-a felicitat pe premianţi pentru implicarea în cunoaşterea şi promovarea tradiţiilor şi obiceiurilor comunităţii turce şi i-a îndemnat să cerceteze cu atenţie, astfel încât să nu dea conotaţie religioasă unor obiceiuri laice. În acest context, a dat drept exemplu „Hıdırlezul”, una dintre cele mai iubite sărbători laice.

Prezent la festivitatea de premiere, subsecretarul de stat al Departamentului pentru Relaţii Interetnice, domnul Dincer Geafer a declarat: „Astăzi, ne aflăm la un eveniment reprezentativ şi important pentru comunitatea turcă, una dintre cele mai importante comunităţi etnice din Dobrogea şi din România, o comunitate cu o istorie îndelungată, cu oameni care şi-au adus contribuţia cred, că fără excepţie, în toate domeniile, la valorile culturale, sociale şi economice ale statului român. Îmi doresc ca, într-o zi, unul dintre dumneavoastră să ne ia locul şi să ne reprezinte. Si eu am fost unul dintre elevii care participau la olimpiade, pe când premiile nu erau atât de atractive şi motivaţionale, dar mă bucur că am participat şi am reuşit să cunosc oameni minunaţi”.

Consulul General al Republicii Turcia la Constanţa, doamna Derya Dingiltepe a amintit în discursul său că în Dobrogea, „după 1878 era o populaţie de circa 80% de turci şi tătari, care trăia în bună înţelegere cu celelalte minorităţi etnice, precum şi cu populaţia românească şi că astfel, modelul interetnic dobrogean despre care se vorbeşte astăzi îşi are originile în trecut”. Diplomatul turc a mai specificat că valorile identitare ale comunităţii turce aduc plus valoare culturii naţionale prin limbă, religie, tradiţii şi obiceiuri. În încheierea discursului său, consulul general al Republicii Turcia la Constanţa, doamna Derya Dingiltepe, i-a felicitat pe participanţii la concurs, dar şi pe reprezentanţii instituţiilor implicate in organizarea acestuia. „ Vă felicit pentru că aţi particpat la acest concurs, pentru că acesta este un mod de a vă cunoaşte şi de a vă însuşi valorile identitare ale comunităţii turce, dar şi o modalitate de a promova şi a duce mai departe istoria şi tradiţiile turcilor din România. Aş dori să mulţumesc Uniunii Democrate Turce din România, care, cu sprijinul statului român, încurajează şi susţine derularea unor astfel de concursuri şcolare, precum şi Ministerului Educaţiei Naţionale, care le organizează.

Premiile în bani au fost înmânate câștigătorilor de președintele UDTR, ing. Fedbi Osman, secretarul general, prof. Ervin Ibraim, și vicepreşedinta Comisiei de cultură, prof. Melek Osman. În cadrul festivității de premiere, câștigătorii premiului I au primit dispozitive pentru citit cărți în format digital din partea TIKA București. Inspectoratul Şcolar General Constanţa a fost reprezentat la eveniment de inspectorul şcolar general, doamna Claudia Portase, inspectorii şcolari generali adjuncţi, doamnele Daniela Stan şi Loredana Manolache, precum şi inspectorii şcolari Icbal Anefi, Sever Arslan şi Gabriel Georgescu. La eveniment au mai fost prezenţi: consilierul pe probleme de educație din cadrul Ambasadei Republicii Turcia la București, domnul Celal Taşdoğan, coordonatorul Biroului TIKA București, domnul Salih Yurç, şi managerul de proiecte din cadrul MAARIF România, domnul Tuna Balkan. Felicitări premianților, profesorilor coordonatori și tuturor reprezentanților instituțiilor implicate în buna desfășurare a concursului!


RDTB “Romanya’daki Türklerin Tarihi ve Gelenekleri” Yarışmasının Kazananlarını Ödüllendirdi

Romanya Demokrat Türk Birliği, Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak, 30 Nisan Perşembe günü Köstence’de düzenlenen bir tören kapsamında, “Romanya’daki Türklerin Tarihi ve Gelenekleri” Ulusal Yarışması’nın sekizinci edisyonunda ilk dört sırayı alan öğrencileri ödüllendirdi. 28-30 Nisan tarihleri arasında ortaokul ve lise düzeyinde düzenlenen yarışma, Köstence ve Tulcea illerinden ve ayrıca Bükreş’ten öğrencileri bir araya getirdi. Yarışmanın ulusal aşamasına hak kazanan 42 öğrenci, dört bölümden birini seçme imkânına sahipti: PowerPoint sunumu: “Laik ve dini gelenekler ve görenekler”; Röportaj; “Romanya’daki Türklerin tarihi ve gelenekleri” konulu fotoğraf ve deneme. Etkinlik, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Köstence İl Eğitim Müfettişliği ve Romanya Demokrat Türk Birliği ile ortaklaşa düzenlendi; eserlerin jüri üyeleri tarafından değerlendirilmesi ise Romanya Demokrat Türk Birliği ’nin merkezinde gerçekleştirildi. Okul yarışmasının jüri heyeti şu isimlerden oluşuyordu: Doç. Dr. Daniel Citirigă (jüri başkanı), Prof. Dr. Vildan Bormambet (yönetim başkanı), Prof. Dr. Claudia Portase (başkan yardımcısı), Aygül Bormambet (sekreter) ve Prof. Aysel Feizi, Prof. Nurten Mahmudi, Prof. Temur Feridan, Prof. Ene Ulgean, Prof. Mustafa Dilek, Prof. Nilgün Panaitescu üye.

Ödül töreninin açılışında, Köstence İlçesi Vali Yardımcısı Şenol Ali, “Romanya’daki Türklerin Tarihi ve Gelenekleri” Ulusal Yarışması’nın sekizinci edisyonuna ev sahipliği yapmanın, Türk topluluğunun tarihi ve geleneklerinin ulusal mirasımızın ayrılmaz ve değerli bir parçası olduğunu bir kez daha teyit ettiğini belirtti. Vali Yardımcısı Şenol Ali, salonda bulunan öğrencilere hitaben şunları söyledi: “Bu mirası ileriye taşıyan sizlersiniz. Atalarınızın tarihini ve geleneklerini inceleyerek, sadece geçmişinizi onurlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda gelecek için sağlam bir temel inşa ediyorsunuz. Bu yarışma günlerinde gösterdiğiniz mükemmellik, meraklı, kimliğinden gurur duyan ve en yüksek seviyede performans sergilemeye hazır bir nesil olduğunuzu gösteriyor. Çabalarınız için sizi tebrik ediyorum! Bugünkü her ödül, hem sizin çalışmalarınızın hem de sizi bu kadar özveriyle yönlendiren öğretmenlerinizin emeğinin bir göstergesidir.”

RDTB Genel Başkanı Fedbi Osman da yarışmaya katılan öğrencileri tebrik etti ve topluluk içinde Türkiye Cumhuriyeti Arşivleri’ndeki tarihi belgeleri inceleyecek uzmanlar yetiştirmek amacıyla tarih ve özellikle Türk-Osmanlı dilini öğrenmeleri için onları teşvik etti.

Ayrıca, Romanya Müftüsü Muurat Iusuf, Türk topluluğunun gelenek ve göreneklerini tanıtma ve yaygınlaştırma konusundaki çabalarından dolayı ödül kazananları tebrik etti ve seküler geleneklere dini bir anlam yüklememek için dikkatli bir araştırma yapmalarını tavsiye etti. Bu bağlamda, en sevilen laik bayramlardan biri olan “Hıdırllez”i örnek gösterdi.

Ödül törenine katılan Etnik İlişkiler Dairesi Müsteşar Yardımcısı Dincer Geafer şunları söyledi: “Bugün, Dobrogea ve Romanya’nın en önemli etnik topluluklarından biri olan Türk topluluğu için anlamlı ve önemli bir etkinlikte bulunuyoruz. Bu topluluk, köklü bir tarihe sahip olup, üyeleri istisnasız olarak her alanda Romanya devletinin kültürel, sosyal ve ekonomik değerlerine katkıda bulunmuşlardır. Bir gün aranızdan birinin bizim yerimizi alıp bizi temsil etmesini diliyorum. Ben de ödüllerin bu kadar cazip ve motive edici olmadığı zamanlarda olimpiyatlara katılan öğrencilerden biriydim, ama katıldığım ve harika insanlarla tanıştığım için mutluyum.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin Köstence Başkonsolosu Derya Dingiltepe, konuşmasında şunları ifade etti:” Osmanlı’dan bu topraklar Rusya’ya geçtiği zaman 1878’de Dobruca’nın nufusunda 80% Türk ve Tatar’dı. Bu dönem saadece Türklerin değil bu topraklarda yaşayan bütün halkların birlik içinde, hoşgörü içinde, barış içinde yaşadığı bir dönemdi. Bugün de Dobruca’da bu anlayış devam ediyor, Dobruca modeli anlandırdığımız bu model taa tarihten geliyor. Bu topraklarda yaşayan yüzyıllardır Türk soydaşların yaşayan Türk ve Tatar soydaşlarımızın toprağı ve onlar burada sadık römen vatandaşları olarak mutlu bir şekilde, onurlu bir şekilde yaşamlarına devam ediyor. Romanya’nın toplumunun kültürel hayatına büyük bir zenginlik katıyorlar. Türk kültürünün bu en önemli bölgeleri ki dil, din ve örf adetleridir. Buradaki muhafazasına başta RDTB ve RTMTDB olmak üzere katkıda bulunuyorlar, en başta onlara çabalarından dolayı çok teşekkür ederim. Tabi bu romen makamlarının buradaki Türk Tatar toplumuna gösterdikleri hoşgörüsü sayesinde oluyor. Bugünkü faaliyet te bunun en güzel örneklerinden biri. Bu çerçevede Romanya Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkürlerimi sunmak isterim. Bu yarışmaya bu kadar çok gencin katılmış olamsı ve burada gördüğüm gençlerimizide ödül alarak burada olmaları aslında halâ bir kaç yüzyıl sonra Türk Tatar toplumunun kendi örf ve adetlerini ve tarihlerine sahip çıktığını, bunula ilgilendiğini gösteriyor buda çok büyük bir memnuniyet yaratıyor. Hepinizi tebrik ediyorum ve bu yöndeki çalışmalarınızın devamını diliyorum.” Para ödülleri, RDTB Genel Başkanı Müh. Fedbi Osman, Genel Sekreter Prof. Ervin Ibraim ve Kültür Komisyonu Başkan Yardımcısı Melek Osman tarafından kazananlara takdim edildi. Ödül töreninde, birincilik ödülünü kazananlara TIKA Bükreş tarafından dijital kitap okuyucular hediye edildi. Genel Eğitim Müfettişliği, etkinlikte genel eğitim müfettişi Claudia Portase, genel eğitim müfettiş yardımcıları Daniela Stan ve Loredana Manolache ile eğitim müfettişleri Icbal Anefi, Sever Arslan ve Gabriel Georgescu tarafından temsil edildi. Etkinliğe ayrıca şu isimler de katıldı: Bükreş’teki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Eğitim Danışmanı Celal Taşdoğan, TIKA Bükreş Ofisi Koordinatörü Salih Yurç ve MAARIF Romanya Proje Yöneticisi Tuna Balkan. Ödül kazananları, koordinatör öğretmenleri ve yarışmanın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunan tüm kurum temsilcilerini tebrik ederiz!


Olimpiada Națională de Religie - Cult Musulman în Limba Turcă

În perioada 15-17 aprilie, s-a desfășurat etapa națională a Olimpiadei de Religie – Cult Musulman la Colegiul Naţional Kemal Aataturk din Medgidia. Competiţia a reunit elevi din mai multe judeţe ale ţării, pasionați de valorile și învățăturile religiei islamice oferind tinerilor musulmani ocazia de a-și arăta nu doar cunoștințele religioase, ci și profunzimea gândirii, creativitatea și respectul față de valorile credinței. Elevii au fost însoțiți de cadre didactice dedicate, care, prin muncă și implicare, contribuie an de an la formarea morală și intelectuală a noii generații. Evenimentul nu a fost doar o competiție, ci și o sărbătoare a diversității spirituale din România, un prilej de întâlnire între tradiție și modernitate, între credință și cunoaștere. Într-un cadru organizat impecabil, Ministerul Educaţiei şi Cercetării cu sprijinul Inspectoratului Școlar Judeţean Constanţa, al reprezentanților Uniunii Democrate Turce, al Muftiatului Cultului Musulman, al Consulatului Republicii Turkiye, olimpiada a adus în prim-plan un mesaj esențial: educația religioasă formează caractere și construiește punți între oameni. Premierea a avut loc într-un cadru festiv, vineri, 17 aprilie, la Medgidia. Ca în fiecare an Uniunea Democrată Turcă din România a oferit premii în bani elevilor câștigători, în semn de apreciere pentru efortul, dedicarea și performanța acestora. Au mai fost acordate premii în bani din partea Ministerului Educaţiei Naţionale, Muftiatului Cultului Musulman, Consulatului Republicii Turkiye la Constanţa, departamentul probleme sociale. Câştigătorii premiului I au primit dispozitive pentru citit cărţi în format digital din partea Tika Bucureşti. Festiviatea de premiere a fost onorată de prezenţa unor invitaţi de seamă, care au subliniat importanţa evenimentului pentru comunitatea musulmană din România. Au participat: muftiul Cultului Musulman din România, domnul Murat Iusuf, Subsecretarul de stat la Departamentul pentru Relaţii Interetnice, domnul Dincer Geafar, consulul Republicii Turkiye la Constanţa, doamna Derya Dingiltepe, consilierul în cadrul Ministerului Educaţiei şi Cercetării Departamentul Învăţământ Minorităţi Naţionale, doamna prof.dr. Vildan Bormambet, Subprefectul al Judeţului Constanţa, Inspector General Şcolar Constanţa, doamna Lucreţia Claudia Portase, domnul Ali Şenol, Inspectoratul de specialitate, doamna prof.dr. Anefi Icbal, secretarul general al Uniunii Democrate Turce din România, prof. Ervin Ibraim, vicepreşedinta Comisiei de cultură, prof. Melek Osman şi coordonatorul Biroului TIKA Bucureşti, domnul Salih Yurç. Prin prezenţa şi mesajele transmise, aceştia au încurajat tinerii să continue, să urmeze cu demnitate şi pasiune calea credinţei şi a educaţiei.

Felicităm toți elevii participanți, profesorii coordonatori și organizatorii pentru dăruirea și profesionalismul lor. Olimpiada de Religie -Cult Musulman în Limba Turcă rămâne un exemplu viu de cum școala poate sprijini formarea spirituală a tinerilor, într-un cadru al respectului și al dialogului.


Türkçe Dilinde İslam Din Kültürü Ulusal Olimpiyatı

15-17 Nisan tarihleri arasında, Mecidiye “Kemal Atatürk” Ulusal Koleji ev sahipliğinde İslam Din Ulusal Olimpiyatı’nın gerçekleştirildi. Yarışma, ülkenin farklı illerinden gelen öğrencileri bir araya getirerek, İslam dininin değerlerine ve öğretilerine ilgi duyan genç Müslümanlara sadece dini bilgilerini değil, aynı zamanda düşünce derinliklerini, yaratıcılıklarını ve inancın değerlerine duydukları saygıyı gösterme fırsatı sundu. Öğretmenlerin emekleri ve katkılarıyla her yıl yeni neslin ahlaki ve entelektüel gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Etkinlik sadece bir yarışma değil, aynı zamanda Romanya’daki manevi çeşitliliğin bir kutlaması, inanç ile bilgi arasında bir buluşma vesilesi oldu.

Kusursuz bir organizasyon çerçevesinde, Romanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Köstence İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Romanya Demokrat Türk Birliği, Romanya Müslümanların Müftülüğü ve Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleştirilen olimpiyat, önemli bir mesajı ön plana çıkardı: dini eğitim, karakter inşa eder ve insanlar arasında köprüler kurar. Ödül töreni, 17 Nisan Cuma günü Mecidiye’de, coşkulu bir atmosferde gerçekleştirildi. Her yıl olduğu gibi Romanya Demokrat Türk Birliği, dereceye giren öğrencilere emek ve başarılarının takdiri olarak para ödülleri verdi. Ayrıca Romanya Eğitim Bakanlığı, Müslüman Müftülüğü ve Türkiye Cumhuriyeti Köstence Konsolosluğu tarafından da maddi ödüller sunuldu. Birincilik ödülünü kazanan öğrenciler, Bükreş’teki TIKA tarafından sağlanan dijital kitap okuma cihazları ile ödüllendirildi. Yapılan konuşmalar ve verilen mesajlar aracılığıyla, gençler inanç ve eğitim yolunda onurlu ve kararlı bir şekilde ilerlemeye teşvik edildi. Katılan tüm öğrencileri, öğretmenlerini ve organizatörleri özveri ve profesyonelliklerinden dolayı tebrik ederiz. Türkçe Dilinde İslam Din Kültürü Olimpiyatı, okulun gençlerin manevi gelişimini desteklemede, saygı ve diyalog çerçevesinde nasıl önemli bir rol oynayabileceğinin canlı bir örneği olmaya devam etmektedir.


Legăturile de prietenie dintre Turcia și România datează de secole

Interviu cu consulul general al Republicii Turcia la Constanţa, doamna Derya Dingiltepe

– Vă mulţumesc pentru amabilitatea de a accepta acest interviu în care dorim să vă cunoaştem mai bine, să aflăm amănunte despre cariera dumneavoastră profesională, despre relaţiile bilaterale dintre România şi Turcia, precum şi despre modul în care percepeţi, în calitate de diplomat, evoluţiile conflictelor din regiunea noastră şi Orientul Mijlociu. Ce v-a determinat să studiaţi Relaţiile Internaţionale şi să alegeţi drumul diplomaţiei?

– În primul rând, vreau să vă mulțumesc pentru această oportunitate. Sper ca acest interviu să contribuie la o mai bună înțelegere a profesiei de diplomat, în special în rândul tinerilor noștri. De asemenea, voi fi încântată să vorbesc despre rolul Dobrogei și al Constanței în relațiile dintre Turcia și România. Am ales să studiez Facultatea de Ştiinţe Politice-Specializarea Relaţii Internaţionale mai degrabă cu scopul de a mă pregăti pentru a lucra în serviciul public, pentru a învăţa administraţie publică şi a munci în slujba cetăţeanului, decât pentru a deveni diplomat. De asemenea, faptul că provin dintr-o familie atașată de țara sa, adeptă a ideilor lui Atatürk și dedicată educației, precum și idealurile mele de a servi societatea și de a-i ajuta pe oameni, au avut un rol important în alegerea facultăţii. Şi, în cele din urmă, experiența mea de student în străinătate, la o vârstă fragedă şi anumite circumstanţe pe care viața mi le-a oferit, m-au determinat să îmi reprezint țara în străinătate și să lucrez în domeniul politicii externe.

– Este dificil să fii femeie diplomat într-o lume care aparţine în majoritate bărbaţilor?

– În orice domeniu în care bărbații deţin supremaţia, lucrând ca femeie poţi întâmpina anumite dificultăți. Însă, prefer să menționez câteva avantaje pe care le oferă faptul de a fi femeie în această profesie. Sper că domnii nu se vor supăra pe mine dacă, vorbind la modul general, spun că femeile sunt avantajate în ceea ce privește reprezentarea. Pe de altă parte, diplomația este o profesie complexă, trebuie să urmăreşti și să rezolvi mai multe lucruri în același timp. Faptul că femeile sunt obişnuite cu acest lucru, sunt foarte pricepute ( sunt persoane multitask), ne ușurează munca adeseori. În plus, diplomația presupune o artă a dialogului constructiv, armonios și totodată, sinceritate în relațiile interumane, iar datorită naturii noastre materne, putem fi constructive și în acest domeniu. Desigur, acest lucru variază de la persoană la persoană; acestea sunt doar generalizări. Indiferent de sex, un diplomat trebuie să fie bine pregătit, să aibă cunoștințe în domeniul istoriei, politicii externe, economiei, culturii și artei, să-și cunoască bine propria țară și celelalte țări și să fie informat, să stăpânească câteva limbi străine, să transmită un mesaj puternic în scris și să aibă o retorică convingătoare. Mai mult decât atât, un diplomat trebuie să fie întreprinzător și activ, practic, cumpătat, înțelegător, calm, răbdător și un bun manager. De asemenea, este important ca acesta să fie pregătit să-și îndeplinească misiunea oriunde în lume și în orice condiții, să fie respectuos față de cultura țării în care se află, să dea dovadă de un înalt simț al empatiei dar, în același timp, să nu facă niciun compromis în ceea ce privește apărarea intereselor țării sale. În acest sens, aș dori să subliniez că problema menținerii unității familiei, cu care se confruntau mai des femeile diplomat în trecut, dispare treptat în lumea de astăzi, pe măsură ce ritmul globalizării se accelerează. Un număr din ce în ce mai mare de soți ale doamnelor diplomat își pot însoți soțiile și/sau își pot continua activitatea profesională la locul de muncă. Cu toate acestea, ar fi util să le reamintim tuturor candidaților la cariera diplomatică, indiferent de sex, că, odată ce aleg această profesie, trebuie să fie conștienți de faptul că nu numai ei, ci și soțul/soția și copiii lor vor fi nevoiți să se mute constant dintr-o țară în alta, iar acest lucru nu este întotdeauna ușor din punct de vedere al opțiunilor profesionale și școlare.

– Aţi lucrat în cadrul Ministerul Afacerilor Externe, în diverse departamente, de la cel de Protocol la cel de Informații și Relații bilaterale cu țările din Europa de Nord și Centrală. Care a fost departamentul în care aţi avut cele mai mari satisfacţii profesionale şi de ce ?

– Am spus că una dintre caracteristicile importante ale profesiei diplomatice este capacitatea de a fi versatil. Un diplomat trebuie să fie la curent cu ceea ce se întâmplă în lume și cu subiectele de actualitate. Trebuie să fim pregătiți să lucrăm nu doar în fiecare țară, ci și în fiecare departament. Fiecare dintre ele este la fel de important și se completează reciproc. Din acest punct de vedere, mi-e greu să spun care dintre ele este mai important; am învățat foarte multe în fiecare. În această profesie perfecționarea este continuă. Cu toate acestea, având în vedere că este un domeniu foarte specific și tehnic, a fost o adevărată onoare pentru mine să mă ocup de problema Ciprului, care reprezintă cauza noastră națională. Direcția de Presă și Informare era esențială pentru că, pentru a putea transmite informații presei și a răspunde la întrebările acesteia, trebuia să fiu în contact permanent cu aproape toate direcțiile din cadrul ministerului nostru. Nu ar fi greșit să spun că, pe atunci, am ajuns să cunosc majoritatea colegilor din propria mea instituție.

– De-a lungul celor 24 de ani de carieră diplomatică ați lucrat în ambasadele Turciei din diverse părți ale lumii - în Asia, America Latină și Europa- unde ați interacționat cu oameni de culturi diferite. În care misiune diplomatică v-ați adaptat cel mai repede și în care v-a fost cel mai dificil și de ce? Au existat evenimente care v-au marcat în timpul misiunilor din străinătate?

– Fiecare loc de muncă are avantajele și dezavantajele sale specifice. În fiecare dintre ele înveți ceva, te poți simți foarte bine într-un loc în care nu te-ai fi așteptat sau poți fi nefericit într-un loc în care aveai așteptări mari. Un diplomat trebuie să fie capabil să se simtă fericit oriunde s-ar afla, să se adapteze și să-și creeze un cerc de prieteni în funcție de condițiile din țara respectivă. Și eu am câștigat cu adevărat ceva în fiecare loc de muncă, mi-am făcut prieteni buni, am cunoscut oameni foarte diferiți și am învățat o limbă străină. Am călătorit și am vizitat fiecare țară în care am fost, precum și continentul pe care se află acea țară. De asemenea, consider că noi, turcii, suntem deschiși la adaptarea la culturi foarte diverse și că avem un nivel ridicat de empatie. Poate că acest lucru se datorează faptului că Anatolia a fost influențată de-a lungul secolelor de diferite limbi, religii și culturi și s-a contopit cu acestea. Turcia se află pe teritoriile unde se întâlnesc Occidentul și Orientul. Prin urmare, noi, în calitate de diplomați, beneficiem de un astfel de avantaj. Situațiile care m-au impresionat cel mai mult au fost momentele în care am simțit că mi-am îndeplinit scopul pentru care am ales această profesie și că am realizat lucruri corecte și eficiente. Este foarte greu să le enumăr pe toate acestea din cei 34 de ani de carieră. De fapt, cariera unui funcționar public nu poate fi evaluată doar pe baza câtorva activități vizibile din exterior. Există o muncă ce se desfășoară în permanență, fără a fi la vedere. Vă voi da totuși câteva exemple concrete: în Coreea de Sud, prima mea destinație, pe când eram un tânăr diplomat și ocupam funcția de însărcinat cu afaceri, am împiedicat denumirea unor locuri necorespunzătoare drept „baie turcească”, iar problema a ajuns până la modificarea legii relevante din această țară; am asigurat amplasarea statuii lui Atatürk pe cea mai prestigioasă stradă din capitala Mexicului, contribuind și la planificarea urbanistică. În timp ce îmi desfășuram activitatea în Kuweit, pe baza evaluării mele conform căreia ar putea avea loc o astfel de evoluție înainte de invazia americană din Irak din 2003, am luat la timp măsurile necesare pentru evacuarea cetățenilor noștri din Kuweit, dacă ar fi fost nevoie. Mai mult decât atât, am inaugurat școala de weekend, care marchează începutul școlii turce din Kuweit; oriunde am lucrat, am organizat concerte, festivaluri de film și expoziții pentru promovarea artiștilor și culturii turce și am ținut conferințe.

– Sunteți pentru prima dată la post într-un oraș port la Marea Neagră, foarte aproape de țara dumneavoastră, la aproximativ o oră de zbor. Cum vă simțiți la Constanța? Ce oraşe aţi mai vizitat de când sunteţi în România şi care dintre acestea v-a impresionat ?

– Faptul că avem o agendă pozitivă cu România, o țară prietenă și aliată, precum și relațiile noastre excelente în toate domeniile, alături de legăturile noastre istorice cu Dobrogea, prezența numeroasă a compatrioților noștri la Constanța și proximitatea geografică fac din Constanța un loc special. Încă din prima zi de când am ajuns la Constanța, am fost primită cu multă căldură, atât de către compatrioții și etnicii noștri, cât și de către prietenii noștri români, și m-am simțit ca acasă. M-a impresionat structura multietnică și atmosfera de toleranță care încă dăinuie în Dobrogea. Văd multe asemănări cu țara mea. Observ că prietenia turco-română nu este doar o alegere politică și economică, ci izvorăște și dintr-o apropiere culturală. În plus, sunt foarte mulțumită să locuiesc într-un oraș frumos, îngrijit, curat, sigur și situat pe malul mării, precum Constanța. În România am avut ocazia să vizitez doar câteva orașe din Dobrogea și Transilvania și mi-a plăcut fiecare loc în parte. România este o țară extrem de bogată din punct de vedere turistic, datorită naturii, istoriei și culturii sale. Din cauza programului meu încărcat, nu am avut încă prea mult timp să o explorez în mod special, dar anul acesta intenționez să-mi petrec cea mai mare parte a concediului în România și să cunosc mai bine această țară frumoasă.

– Ați avut deja o serie de întâlniri cu reprezentanți ai autorităților locale şi ai Camerei de Comerţ. Care credeţi că sunt domeniile în care relaţiile bilaterale dintre România şi Turcia pot fi dezvoltate şi care ar putea fi contribuţia dumneavoastră în contextul actual?

– Având în vedere domeniul meu de activitate, aș dori să răspund la această întrebare. În primul rând, etnicii noștri turci şi tătari care trăiesc aici constituie legătura culturală și chiar fundamentul istoric al relațiilor noastre bilaterale. Datorită atitudinii tolerante a autorităților române, aceștia își pot păstra identitatea etnică pe aceste meleaguri, ca cetățeni români loiali și egali. Sprijinul și eforturile noastre în acest sens se desfășoară în colaborare cu autoritățile române și cu acordul acestora. De exemplu, trimitem din Turcia profesori de limba turcă și imami. În universități activează lectori de limba turcă. Colegiul Național „Kemal Atatürk”, singura instituție din România care formează imami, este o instituție în care profesori turci și români lucrează împreună. Suntem pregătiți să ne intensificăm eforturile în domeniul educației în limba maternă și al furnizării de servicii religioase pentru etnicii noștri. În aceste privințe, eforturile Ministerului Educației Naționale, ale Biroului Consilierului pentru Educație, ale Institutului „Yunus Emre” și ale Biroului Consilierului pentru Afaceri Sociale vor continua. Și compatrioții noștri contribuie, la rândul lor, la prietenia și relațiile turco-române. Monumentele otomane de pe aceste meleaguri – moschei, medrese (școli), fântâni, porți – reprezintă astăzi valori istorice și turistice ale României. Restaurarea și conservarea acestora sunt importante nu doar pentru a răspunde nevoilor etnicilor turci, ci și din perspectiva valorii lor culturale. Realizăm acest lucru, tot în colaborare cu autoritățile române. În România, TİKA, organizaţie care s-a remarcat prin activitățile sale de ajutorare, continuă și lucrările de restaurare a monumentelor din perioada otomană. Constanța este un port important. Turcia ocupă primul loc în ceea ce privește importurile și exporturile efectuate prin acest port. Țara noastră, care face legătura între Orientul Mijlociu, Caucaz și Asia Centrală pe de o parte și Europa pe de altă parte, ocupă o poziție cheie în ceea ce privește consolidarea conexiunilor cu Europa prin România. În plus, această regiune este locul în care au fost realizate primele investiții turcești în România după revoluție. O mare parte dintre acestea s-au dezvoltat și își continuă activitatea aici, contribuind în continuare la economia românească. Sunt în curs de realizare și noi investiții din țara noastră. În vederea dezvoltării în continuare a cooperării comerciale și economice existente, vom continua discuțiile cu partenerii locali pentru a valorifica potențialul zonei Constanța și a împrejurimilor sale, începând cu reluarea liniei Ro-Ro între cele două țări. De asemenea, atașatul nostru comercial oferă îndrumarea și sprijinul necesare firmelor interesate. Portul Constanța ocupă o poziție strategică și din punct de vedere militar. În cadrul misiunilor Grupării Navale de luptă contra minelor din Marea Neagră, inițiat sub conducerea Turciei, navele noastre participă alături de navele românești și bulgare. Forțele noastre navale acționează în spirit de solidaritate. De asemenea, există şi o cooperare cu Garda de Coastă. Pe scurt, Constanța este un centru important din punct de vedere politic, economic, militar, social și cultural, iar noi suntem conștienți de importanța sa. De altfel, Consulatul nostru general este cea mai veche misiune consulară de aici și una dintre cele mai vechi misiuni consulare ale țării noastre din străinătate.

– La nivel declarativ, atât oficialii turci, cât şi cei români, cataloghează comunitatea turcă din Dobrogea drept „o punte de legătură între cele două ţări”. În ultima perioadă, însă, deşi au existat numeroase vizite oficiale ale miniştrilor turci, nu au fost incluse vizite în Dobrogea unde trăieşte majoritatea etnicilor turci şi nici întâlniri cu liderii UDTR. Ultima întâlnire oficială a liderilor UDTR a avut loc în ianuarie 2024, cu prilejul vizitei ministrului de externe, domnul Hakan Fidan. Credeţi că, în viitorul apropiat, Dobrogea va fi inclusă în programul vizitelor oficiale a demnitarilor turci ?

– De fapt, numeroși oficiali turci de la diferite niveluri vin în Dobrogea. Dacă ne uităm la vizitele oficiale la nivel înalt din ultima perioadă dintre cele două țări, observăm că, în cadrul vizitelor oficiale din Turcia în România, s-a acordat o atenție deosebită contactelor cu etnicii turci. Ultima vizită la nivel de ministru al afacerilor externe a avut loc, așa cum ați menționat și dumneavoastră, în 2024, iar domnul ministru s-a întâlnit cu liderii UDTR și UDTTMR cu deputați și cu muftiul României. Domnul Abdülkadir Uraloğlu, ministrul turc al Transporturilor, s-a întâlnit cu compatrioții noștri din Constanța în cadrul vizitei sale în România din august 2025. Domnul Numan Kurtulmuş, președintele Marii Adunării Naționale a Turciei, nu a putut veni la Constanța în timpul vizitei sale din luna martie a acestui an din cauza programului încărcat; cu toate acestea, a fost organizată o întâlnire separată la București pentru a discuta cu reprezentanţii etnicilor turci de la Bucureşti. De asemenea, acesta a anunțat că va veni și la Constanța. Domnul Süleyman Soylu, fostul nostru ministru de interne și actual deputat, a participat, alături de ceilalți doi deputați ai noștri, la programul de iftar organizat de Asociaţia Oamenilor de Afaceri Turci Dobrogea la Constanța, pentru a fi alături de comunitatea turcă în luna Ramadanului. Se preconizează ca și în vizitele viitoare să fie incluse în program întâlniri cu membrii comunităţii turce.

– Statul român acordă o importanţă deosebită minorităţilor naţionale, subvenţionând de la buget sume importante pentru activitatea organizaţiilor acestora, inclusiv pentru comunitatea turcă. Aceste fonduri sunt folosite pentru organizarea de activităţi de conservare şi promovare a valorilor identitare: limbă maternă, cultură, religie. Cum apreciaţi eforturile UDTR de a menţine vie limba şi cultura turcă în Dobrogea?

– Consider că activitățile organizate de UDTR în colaborare cu Ministerul Educației și Cercetării, precum Olimpiada de religie islamică în limba turcă, concursurile dedicate istoriei și tradițiilor turcilor din România și limbii turce, Ziua Limbii Turce, care vizează păstrarea identității comunităţii turce, precum și diversele festivaluri care reflectă obiceiurile și tradițiile noastre, sunt benefice. Este important ca aceste activități să ajungă la un public cât mai larg, ca tinerii noștri să participe la ele și, în special, ca tinerele generații să fie încurajate să vorbească limba turcă. Din acest punct de vedere, activitatea UDTR și continuarea orelor de limba turcă în școli sunt necesare. Pe de altă parte, ceea ce trebuie subliniat cu adevărat este vorbirea limbii turce în familie. Copiii au capacitatea de a învăța mai multe limbi în același timp. Prin urmare, pot vorbi atât limba țării în care sunt cetățeni, adică româna, cât și limba lor maternă. Aceasta este o bogăție. Dar, dacă limba maternă se pierde, devine dificil să mai vorbim despre păstrarea identității. Credem că UDTR, în calitate de instituție care îi reunește sub un singur acoperiș pe etnicii noștri turci de aici și îi reprezintă în fața autorităților române, își va continua eforturile menite să consolideze unitatea, solidaritatea și coeziunea dintre ei în jurul identității turce.

Consulatul nostru general este deschis să sprijine proiecte solide și eficiente care vizează păstrarea identității turce. În esență, se poate profita de numeroasele oportunități oferite de instituții precum Institutul „Yunus Emre”, Ministerul Educației Naționale, Biroul Consilierului pentru educaţie din cadrul Ambasadei Republicii Turcia la Bucureşti și Departamentul pentru turcii din străinătate şi comunităţile înrudite, în special în ceea ce privește păstrarea limbii turce. De asemenea, după școala din București a Fundației Maarif din Turcia, așteptăm deschiderea școlii de la Constanța.

– În anul 2011 s-au pus bazele Parteneriatului Strategic dintre România şi Turcia, iar în 2024 a avut loc, la Ankara, întrunirea Consiliului de Cooperare Strategică la Nivel Înalt dintre cele două state. În cadrul întrunirii s-au semnat şapte acorduri de cooperare în diverse domenii. Urmează să aibă loc, la Bucureşti, o nouă reuniune a Consiliului de Cooperare Strategică cu participarea Preşedintelui Turciei, domnul Recep Tayyip Erdogan, aşa cum a declarat Preşedintele Marii Adunări Naţionale, Numan Kurtulmuş, în cadrul unui interviu publicat de Agerpres. Care sunt noile oportunităţi de cooperare între cele două state, având în vedere că cele mai recente acorduri de cooperare semnate vizează industria de apărare şi domeniul energiei?

– Parteneriatul strategic stabilit între Turcia și România în anul 2011 a fost consolidat în 2024 prin mecanismul Consiliului de Cooperare Strategică la Nivel Înalt (CCSI). Prima reuniune a CSI a avut loc în Turcia, cu ocazia vizitei în țara noastră a delegației conduse de prim-ministrul României de la acea vreme și alcătuită din 11 miniștri. În acest an, este prevăzută organizarea celei de-a doua reuniuni a Consiliului de Cooperare Strategică la Nivel Înalt în timpul vizitei pe care domnul președinte al Republicii Turcia, Recep Tayyip Erdogan, o va efectua, după cum se așteaptă, însoțit de o delegație la nivel înalt. În plus, vizitele reciproce la toate nivelurile continuă într-un ritm intens. În cadrul acestor întâlniri, relațiile bilaterale sunt analizate din toate punctele de vedere și se iau măsurile necesare pentru a le consolida. Acordurile constituie baza juridică a acestor relații. În plus, vizitele reciproce la toate nivelurile continuă într-un ritm intens. În cadrul acestor întâlniri, relațiile bilaterale sunt analizate din toate punctele de vedere și se iau măsurile necesare pentru a le consolida. Acordurile constituie baza juridică a acestor relații. Cu toate acestea, dincolo de toate aceste vizite, ele sunt importante deoarece demonstrează că există voință politică de ambele părți pentru aprofundarea relațiilor excelente existente. În plus, prin mecanisme precum Comitetul mixt economic și comercial și forumurile de afaceri, unde se reunesc oamenii de afaceri, se întâlnesc și cei care se ocupă direct de activitățile de pe teren.

Legăturile de prietenie dintre Turcia și România datează de secole. Odată cu aderarea României la NATO, susținută în mare măsură de Turcia, am devenit aliați apropiați. De asemenea, România susține aderarea deplină a țării noastre la UE. Relațiile dintre cele două țări nu se pot reduce doar la domeniul comercial, economic sau al industriei de apărare. Însă, întrucât aceste aspecte sunt menționate în întrebarea dumneavoastră, dacă ar fi să le abordăm pe scurt, Turcia este cel mai mare partener comercial al României din afara UE, cu un volum anual de schimburi comerciale de 13,4 miliarde de dolari. Investițiile turcești au ajuns la 8 miliarde de dolari, iar companiile noastre se numără printre primii cinci investitori străini din România. Am menționat deja importanța Portului Constanța. România își consolidează industria de apărare cu produse turcești, precum dronele TB2, vehiculele blindate 4x4 și corvetele ușoare, achiziționate din țara noastră. Ba mai mult, cele două țări aliate vor începe chiar și producția comună de vehicule blindate. Numai anul trecut, 42 de delegații din industria de apărare au vizitat România. Ne așteptăm ca aproximativ 20 de companii turcești să participe la Salonul de Apărare, Aviație și Securitate din Marea Neagră (BSDA), care va avea loc la Băneasa. Primim anual 1,2 milioane de turiști români în țara noastră. THY operează zboruri către patru orașe diferite din România. De asemenea, este una dintre cele două companii aeriene care zboară către Constanța. Consulatul nostru general va continua să contribuie la dezvoltarea relațiilor dintre Turcia și România în toate domeniile, în coordonare cu Ambasada noastră la București și cu autoritățile române. Vom continua să oferim concetățenilor noștri, conaționalilor noștri și celorlalți solicitanți serviciile consulare necesare în cel mai bun mod posibil, în limita resurselor disponibile și în conformitate cu legislația în vigoare. Ne așteptăm ca și ei să-și mențină spiritul de solidaritate, uniți în jurul unor valori comune. Unitatea dă naștere la putere. Considerăm că unitatea noastră, atât cu cetățenii și etnicii turci, cu prietenii noștri români este prețioasă și considerăm că este de datoria noastră să o consolidăm și mai mult.


Türkiye ve Romanya Arasındaki Dostluk Bağları Yüzyıllara Dayanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Köstence Başkansolosu Sn. Derya Dingiltepe ile Mülakat

Mülâkatı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bu röportajda sizi daha yakından tanımak, mesleki kariyeriniz ve Romanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek, ayrıca bir diplomat olarak bölgemizdeki ve Orta Doğu’daki çatışmaların gidişatını nasıl değerlendirdiğinizi öğrenmek istiyoruz.

– Uluslararası İlişkiler okumaya ve diplomasi yolunu seçmeye sizi ne yönlendirdi?

– Öncelikle, bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Diplomasi mesleğinin özellikle gençlerimiz tarafından daha iyi anlaşılmasına bu mülakatın katkı sağlamasını diliyorum. Aynı şekilde Türkiye-Romanya ilişkilerinde Dobruca ve Köstence’nin yerine değinmekten memnuniyet duyacağım.

Benim üniversitede uluslararası ilişkiler ağırlıklı olmak üzere siyaset bilimi okumaktaki amacım, diplomat olmaktan ziyade kendimi kamu hizmetine hazırlamak ve bunun ilmini öğrenmekti. Memleketine bağlı, Atatürkçü, eğitimci bir aileden geliyor olmamın ve topluma hizmet, insanlığa yardım fikriyle yoğrulmuş idealist yapımın bunda önemli etkisi olduğunu söyleyebilirim. Genç yaşta öğrenci olarak yurtdışı deneyimim, hayatın getirdiği bazı tesadüflerin de yardımıyla, beni bu hizmeti ülkemi yurtışında temsil ederek ve dış politika alanında çalışarak vermeye yönlendirdi.

– Erkeklerin çoğunlukta olduğu bir dünyada kadın diplomat olmak zor mu?

– Erkeklerin çoğunlukta olduğu herhangi bir sektörde kadın olarak çalışmanın her zaman bazı zorlukları olabilir. Ama ben kadın olmanın bu meslekte getirdiği bazı avantajlara değinmeyi yeğliyorum. Öncelikle genelleme yaparak temsil konusunda kadınların avantajlı olduğunu söylersem, beyler bana kızmazlar umarım. Öte yandan, diplomasi çok yönlü bir meslek. Aynı anda birçok konuyu takip etmeniz ve yerine getirmeniz gerekiyor. Kadınların çoklu görev (“multitask”) konusundaki becerisinin kuvvetli olması da işimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca diplomasi, gelişmiş bir uzlaşı kültürü ve insan ilişkileri alanında samimiyet gerektiriyor ki genellikle anaç yapımızdan dolayı bu alanda da yapıcı olabiliyoruz. Tabii bu kişiden kişiye değişir, bunlar sadece genellemeler. Kadın erkek olmasına bakmadan bir diplomatın, iyi donanımlı, yani tarih, dış politika, ekonomi, kültür-sanat alanlarında bilgili, kendi ülkesini ve diğer ülkeleri iyi tanıyan ve yakından takip eden, birkaç yabancı dile hakim, kalemi kuvvetli olduğu kadar sözlü hitabı da etkileyici, girişken ve faal, pratik, ölçülü, anlayışlı, soğukkanlı, sabırlı, iyi bir yönetici olması gerekir. Aynı şekilde, dünyanın herhangi bir yerinde ve her koşulda görev yapmaya hazır, bulunduğu ülkenin kültürüne saygılı, empati duygusu yüksek, ama aynı zamanda ülkesinin çıkarlarını korumaktan geri adım atmayan yapıda olması önemlidir. Bu arada, geçmişte kadın diplomatların karşısına daha çok çıkan aile birliğini sağlama sorununun da globalleşme hızının arttığı bugünün dünyasında giderek ortadan kalktığını belirtmek isterim. Artık giderek artan sayıda kadın diplomat eşi, hanımlarını takip edebiliyor ve/veya mesleklerini görev yerinde de devam ettirebiliyor. Ancak, kadın erkek her diplomat adayına, kendisiyle birlikte eşinin ve çocuklarının da sürekli ülke değiştireceğini ve bunun da meslek ve okul seçenekleri açısından her zaman kolay olamayabildiğini bilerek bu mesleğe girmesi gerektiğini hatırlatmak yararlı olacak.

– Dışişleri Bakanlığı’nda, Protokol Dairesinden Kıbrıs Dairesine, Enformasyon’dan Kuzey ve Orta Avrupa Ülkeleriyle İkili İlişkiler Dairesine kadar çeşitli dairelerde görev yaptınız. Mesleki açıdan en fazla tatmin duyduğunuz bölüm hangisiydi ve neden?

– Diplomatlığın önemli bir özelliği çok yönlü olabilmektedir demiştim. Bir diplomat dünyayı ve güncel konuları takip edebilmeli. Sadece her ülkede değil, her dairede de çalışmaya hazırlıklı olmak durumundayız. Herbiri bir diğeri kadar önemlidir ve birbirini tamamlayıcıdır. Bu açıdan birini diğerine üstün tutmam zor; herbirinde çok şey öğrendim. Zaten bu meslekte öğrenmek bitmez, bitmemelidir. Ancak, çok spesifik ve teknik bir alan olduğu için milli davamız olan Kıbrıs konusuyla ilgilenmek, benim için bir ayrıcalıktı. Basın ve Enformasyon Dairesi ise, basına bilgi aktarabilmek ve sorularını yanıtlayabilmek için Bakanlığımızın neredeyse bütün daireleriyle sürekli temasta olmak durumunda olduğum için ilginçti. Kendi kurumumdaki çoğu kişiyi o dönemde tanıdığımı söylemek yanlış olmayacaktır.

– 34 yıllık diplomatik kariyeriniz boyunca, dünyanın çeşitli bölgelerindeki Türkiye Büyükelçiliklerinde – Asya, Latin Amerika ve Avrupa’da – görev yaptınız ve farklı kültürlerden insanlarla etkileşimde bulundunuz. Hangi diplomatik görevde en hızlı uyum sağladınız, hangisinde en zorlandınız ve neden? Yurtdışı görevleriniz sırasında sizi etkileyen olaylar oldu mu?

– Her görev yerinin kendine özgü avantajları, dezavantajları vardır. Hepsinde birşeyler öğrenirsin, hiç ummadığın yerde çok güzel vakit geçirebilirsin ya da beklentinin yüksek olduğu bir yerde mutsuz olabilirsin. Bir diplomatın nerede olursa olsun, mutlu olmayı başarabilmesi, uyum sağlayabilmesi ve kendisine o ülkenin şartlarına göre bir çevre edinebilmesi gerekir. Ben de gerçekten de her görev yerimde birşeyler kazandım, güçlü arkadaşlıklar edindim, çok değişik insanlarla tanıştım, dil öğrendim. Her bulunduğum ülkeyi ve o ülkenin bulunduğu kıtayı tanımak için gezdim, gördüm. Ayrıca, biz Türklerin çok çeşitli kültürlere uyum sağlama konusuna açık olduğumuzu ve empatimizin yüksek olduğunu düşünüyorum. Belki Anadolu’nun yüzyıllar boyunca farklı dil, din, kültürlerin etkisi altında kalmış ve bunlarla yoğrulmuş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Türkiye, Batı ile Doğu’nun kesiştiği topraklarda. Dolayısıyla bizim diplomat olarak böyle bir avantajımız da bulunuyor.

Beni en çok etkileyen durumlar, bu mesleğe başlama amacımı yerine getirdiğimi, doğru ve etkili işler yaptığımı düşündüğüm zamanlar olmuştur. 34 yıllık meslek hayatından bunları sıralamak çok zor. Esasen kamu görevlisi olarak hizmetiniz, dışardan görünen birkaç faaliyetle ölçülemez. Kamunun gözü ününde olmayan bir çalışma sürekli devam ediyor. Yine de size birkaç somut örnek vereyim: İlk görev yerim olan Güney Kore’de genç bir diplomatken maslahatgüzar kaldığım dönemde bazı uygunsuz yerlerin “Türk Hamamı” olarak adlandırılmasını engelledim ve konu bu ülkedeki ilgili kanunun yeniden yazılmasına kadar gitti; Meksika’nın başkentinin en prestijli caddesinde bulunan Atatürk heykelinin oraya dikilmesini biraz da şehircilik planlaması yaparak sağladım; Kuveyt’te görev yaparken ABD’nin 2003 yılında Irak’a girişi öncesinde bu yönde bir gelişme olabileceğini değerlendirmem üzerine Kuveyt’teki vatandaşlarımızın gerektiği takdirde tahliyesine yönelik düzenlemeleri zamanlıca yaptık; bugün Kuveyt’teki Türk okulunun başlangıcı olan haftasonu okulunu başlattım; görev yaptığım her yerde Türk sanatçılarını ve kültürünü tanıtıcı konserler, film festivalleri, sergiler düzenledim, konferanslar verdim.

– Karadeniz’e kıyısı olan bir liman kentinde, ülkenize çok yakın, yaklaşık bir saatlik uçuş mesafesinde ilk kez görev yapıyorsunuz. Köstence’de nasıl hissediyorsunuz? Romanya’ya geldiğinizden beri hangi şehirleri ziyaret ettiniz ve bunlardan hangisi sizi en çok etkiledi?

– Dost ve müttefik bir ülke olan Romanya ile pozitif bir gündemimizin bulunması ve her alanda mükemmel seyreden ilişkilerimizin yanısıra Dobruca ile tarihsel bağlarımız, Köstence’de yoğunlaşan soydaşlarımızın mevcudiyeti ve coğrafi yakınlık Köstence’yi özel kılıyor. Köstence’de gerek soydaşlarımız ve vatandaşlarımız, gerek Rumen dostlarımız tarafından geldiğim ilk günden bu yana çok sıcak karşılandım, kendimi evimde hissettim. Dobruca’da halen canlı olan çok etnili yapı ve hoşgörü ortamı beni etkiledi. Ülkemle birçok benzerlikler görüyorum. Türk-Rumen dostluğunun, sadece siyasi ve ekonomik bir tercih değil, kültürel bir yakınlıktan da kaynaklandığını gözlemliyorum. Ayrıca, Köstence gibi güzel, derli toplu, temiz, güvenli ve deniz kıyısında olan bir kentte yaşamaktan çok memnunum. Romanya’da ancak Dobruca ve Transilvanya’da birkaç kentte bulunma imkanım oldu ve her gittiğim yerden ayrı zevk aldım. Romanya doğasıyla, tarihiyle ve kültürüyle turistik açıdan çok zengin bir ülke. Yoğun işlerim nedeniyle henüz özel olarak gezmeye fazla vaktim olmadı, ancak bu sene iznimin çoğunu Romanya’da geçirmeyi ve bu güzel ülkeyi daha iyi tanımayı planlıyorum.

– Yerel yönetim temsilcileri ve Ticaret Odası yetkilileriyle bir dizi görüşme gerçekleştirdiniz. Sizce Romanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin hangi alanlarda geliştirilebileceğini düşünüyorsunuz ve mevcut durumda bu konuda ne gibi bir katkı sağlayabilirsiniz?

– Görev alanım itibarıyla bu soruya yanıt vermek isterim. Öncelikle burada yaşayan Türk-Tatar soydaşlarımız, ikili ilişkilerimizin kültürel bağını ve hatta tarihsel temelini oluşturuyor. Rumen makamlarının hoşgörülü yaklaşımı sayesinde sadık ve eşit Rumen vatandaşları olarak bu topraklarda etnik kimliklerini muhafaza edebiliyorlar. Bizim de bu konudaki desteğimiz ve çalışmalarımız Rumen makamlarıyla ortaklaşa ve onların izniyle oluyor. Örneğin Türkiye’den Türkçe öğretmenleri ve imamlar gönderiyoruz. Üniversitelerde Türkçe okutmanlarımız görev yapıyor. Romanya’daki tek imam yetiştiren “Kemal Atatürk” Ulusal Koleji, Türk ve Rumen öğretmenlerin birlikte çalıştığı bir kurum. Anadilde eğitim ve soydaşlarımıza din hizmetlerinin sunulması alanlarındaki çalışmalarımızı artırmaya hazırız. Bu konularda Milli Eğitim Bakanlığımız ve Eğitim Müşavirliğimiz, YEE ve Sosyal İşler Müşavirliğimizin çabaları devam edecek.

Soydaşlarımız da aynı şekilde Türk-Rumen dostluğuna ve ilişkilerine katkıda bulunuyorlar.

Bu topraklardaki Osmanlı eserleri - camiler, medreseler, çeşmeler, kapılar, bugün Romanya’nın da tarihi ve turistik değerleridir. Bunların restorasyonu ve muhafazası, sadece soydaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak değil, kültürel değerler olmaları açısından da önemli. Bunu yine Rumen makamlarıyla işbirliği halinde yapıyoruz. Romanya’da yardım faaliyetleri ses getiren TİKA’nın Osmanlı eserlerinin restorasyonuna ilişkin çalışmaları da devam ediyor.

Köstence büyük bir liman. Türkiye, limandan yapılan ithalat ve ihracatta birinci sırada geliyor. Ortadoğu, Kafkasya ve Orta Asya ile Avrupa arasında köprü oluşturan ülkemiz ile Romanya üzerinden Avrupa’ya bağlantısallığın güçlendirilmesi açısından kilit noktada. Ayrıca, bu bölge devrim sonrasında Romanya’ya ilk Türk yatırımlarının geldiği yer. Bunların önemli bir kısmı büyüyerek burada varlıklarını ve Rumen ekonomisine katkılarını devam ettiriyorlar. Ülkemizden yeni yatırımlar da geliyor. Halihazırda mevcut ticari ve ekonomik işbirliğinin daha da gelişmesi yolunda başta iki ülke arasında Ro-Ro hattının tekrar başlatılması olmak üzere Köstence ve çevresinin taşıdığı potansiyeli hayata geçirmek üzere yerel paydaşlarla görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Aynı şekilde Ticaret Ataşeliğimiz ilgili firmalara gerekli yönlendirmeleri ve desteği vermekte.

Köstence limanı askeri olarak da stratejik bir konumda. Türkiye’nin liderliğiyle başlatılan Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu misyonları çerçevesinde gemilerimiz Rumen ve Bulgar gemileriyle birlike Karadeniz’de seyrediyor. Donanmalarımız dayanışma içinde. Aynı şekilde sahil güvenlik konusunda da işbirliği yapılıyor.

Kısaca, Köstence siyasi, ekonomik, askeri, sosyal, kültürel olarak önemli bir merkez ve biz bunun öneminin farkındayız. Nitekim, Başkonsolosluğumuz buradaki en eski konsüler misyon ve ülkemizin de yurtışındaki en eski konsüler misyonlarından.

– Sözde, hem Türk hem de Romen yetkililer, Dobrogea’daki Türk topluluğunu “iki ülke arasındaki bir köprü” olarak nitelendiriyorlar. Ancak son dönemde, Türk bakanların çok sayıda resmi ziyareti olmasına rağmen, etnik Türklerin çoğunluğunun yaşadığı Dobrogea’ya ziyaretler ya da RDTB liderleriyle görüşmeler programda yer almadı. RDTB liderleriyle yapılan son resmi görüşme, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ziyareti vesilesiyle Ocak 2024’te gerçekleşti. Sizce yakın gelecekte Dobrogea, Türk yetkililerin resmi ziyaret programına dahil edilecek mi?

– Aslında çeşitli düzeyde birçok Türk yetkili Dobruca’ya geliyor. Son dönemde iki ülke arasındaki yüksek düzeyli resmi ziyaretlere bakarsak da, Türkiye’den Romanya’ya olan resmi ziyaretlerde soydaşlarımızla temasa özen gösterildiğini görürüz. Dışişleri Bakanı düzeyinde son ziyaret sizin de dediğiniz gibi 2024’te oldu ve Sayın Bakanımız RDTB ve RMTTDB liderleri ve milletvekilleriyle, Romanya Müftüsü ile görüştü. Ulaştırma Bakanımız Sayın Abdülkadir Uraloğlu Ağustos 2025’te Romanya’ya yaptığı ziyaretinde Köstence’de soydaşlarımızla biraraya geldi. TBMM Başkanımız Sayın Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz Mart ayındaki ziyaretinde programının yoğunluğu nedeniyle Köstence’ye gelemedi; ancak soydaşlarımızla görüşme için Bükreş’te ayrı bir toplantı düzenlendi. Ayrıca kendisi, Köstence’ye de geleceğini açıkladı. Eski İçişleri Bakanımız ve milletvekili Sayın Süleyman Soylu, diğer iki milletvekilimiz ile birlikte Ramazan ayında soydaşlarımızla birlikte olabilmek için Köstence’de DTİAD’ın düzenlediği iftar programına katıldı. Bundan sonraki ziyaretlerde de soydaşlarımızla temasların programda yer alması planlanmakta.

– Romanya Devleti, ulusal azınlıklara özel bir önem atfederek, Türk topluluğu da dahil olmak üzere bu azınlıkların örgütlerinin faaliyetleri için bütçeden önemli miktarda kaynak ayırmaktadır. Bu fonlar, kimlik değerlerinin korunması ve tanıtılmasına yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi için kullanılmaktadır: ana dil, kültür, din. Dobrogea’da Türk dilini ve kültürünü yaşatmak için RDTB’nin çabalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

– RDTB’nin, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlenen Türkçe dilinde İslam Dini Olimpiyatı, Romanya’daki Türklerin Tarihi ve Gelenekleri, Türkçe yarışmaları, Türk Dili Günü gibi Türk kimliğinin muhafazasına yönelik faaliyetlerinin ve örf adetlerimizi yansıtan çeşitli festivallerin yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu faaliyetlerin çok geniş kitlelere ulaşması, gençlerimizin katılım sağlamaları, özellikle genç nesillerin Türkçe konuşmaya özendirilmeleri önem arzediyor. Bu açıdan RDTB’nin çalışmaları ve okullardaki Türkçe derslerinin devamı gerekli. Öte yandan, asıl üzerinde durulması gereken aile içinde Türkçe konuşulması. Çocukların aynı anda birkaç dil öğrenme yetisi vardır. Dolayısıyla hem vatandaşı oldukları ülkenin dilini, yani Rumence’yi, hem anadillerini konuşabilirler. Bu bir zenginliktir. Ama anadil kaybedilirse kimlik muhafazasından bahsetmek zorlaşır. RDTB’nin buradaki Türk soydaşlarımızın tek çatı altında toplandığı, onları Rumen makamları nezdinde temsil eden bir kurum olarak, soydaşlarımız arasındaki birlik beraberliği, dayanışmayı Türk kimliği etrafında sağlamaya yönelik çalışmalarını devam ettireceğine inanıyoruz.

Başkonsolosluğumuz Türk kimliğinin muhafazasına yönelik olabilecek güçlü ve sonuç getirici projeleri desteklemeye açıktır. Esasen özellikle Türkçe’nin yaşatılmasına yönelik olarak Yunus Emre Enstitüsü, Milli Eğitim Bakanlığımız ile Eğitim Müşavirliğimiz ve YTB gibi kurumlarımızın sağladığı birçok fırsattan da yararlanılabilir. Ayrıca, Türkiye Maarif Vakfının Bükreş’teki okuldan sonra, Köstence’de okul açılışını bekliyoruz.

– 2011 yılında Romanya ile Türkiye arasında Stratejik Ortaklığın temelleri atılmış, 2024 yılında ise Ankara’da iki ülke arasında Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı kapsamında çeşitli alanlarda yedi adet işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş’un Agerpres’te yayınlanan bir röportajında belirttiği üzere, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Bükreş’te yeni bir Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı düzenlenecek. En son imzalanan işbirliği anlaşmaları savunma sanayisi ve enerji alanını hedef aldığına göre, iki ülke arasında yeni işbirliği fırsatları nelerdir?

– Türkiye ve Romanya arasında 2011 yılında oluşturulan stratejik ortaklık, 2024 yılında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) mekanizması ile bir üst düzeye yükseltildi. Dönemin Romanya Başbakanı ve 11 Bakanın olduğu heyetin ülkemizi ziyareti sırasında ilk YDSK toplantısı Türkiye’de yapıldı. Bu sene Sayın Cumhurbaşkanımızın benzer şekilde üst düzey bir heyet ile gerçekleştirmesi beklenen ziyareti sırasında YDSK toplantısının 2.si planlanıyor. Bunun dışında da her düzeyde karşılıklı ziyaretler yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu toplantılarda ikili ilişkiler her yönüyle irdeleniyor ve daha da ileriye götürmek üzere gerekli adımlar atılıyor. Anlaşmalar, bu ilişkilerin hukuki temelini oluşturuyor. Ancak bunun ötesinde tüm bu ziyaretler, mevcut mükemmel ilişkilerin daha da derinleştirilmesi yolunda iki tarafta da siyasi irade olduğunu göstermesi açısından önemli. Ayrıca, örneğin işadamlarının biraraya geldiği Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi ve İş Forumları gibi mekanizmalarla da sahada bizzat işleri yürütenler biraraya geliyor.

Türkiye ve Romanya arasındaki dostluk bağları yüzyıllara dayanıyor. Romanya’nın Türkiye’nin de ağırlıklı desteğiyle NATO üyesi olması ile yakın müttefik olduk. Romanya da ülkemizin AB’ye tam üyeliğini destekliyor. İki ülke arasındaki ilişkiler sadece ticari ve ekonomi ya da savunma sanayi alanına indirgenemez. Ama sorunuzda bunlar belirtildiği için kısaca değinmek gerekirse, Türkiye 13,4 milyar Dolarlık ticaret hacmiyle Romanya’nın AB dışındaki en büyük ortağı. Türk yatırımları 8 milyar Doları buldu ve firmalarımız Romanya’daki ilk beş dış yatırımcı arasında. Köstence Limanı’nın öneminden bahsetmiştim. Romanya savunma sanayisini ülkemizden aldığı TB2 SİHA, 4x4 tekerlekli zırhlı araç, hafif korvet gibi Türk ürünlerle güçlendiriyor. Hatta iki müttefik olarak zırhlı araç ortak üretimine de başlanacak. Sadece geçen yıl 42 savunma sanayi heyeti Romanya’ya geldi. Baneasa’da yapılacak Karadeniz Savunma, Havacılık ve Güvenlik Fuarına (BSDA) da 20 kadar Türk firmasının katılmasını bekliyoruz. Yılda 1,2 milyon Rumen turisti ülkemizde ağırlıyoruz. THY, Romanya’da dört farklı şehre uçuyor. Köstence’ye uçan sadece iki havayolu firmasından biri aynı zamanda.

Başkonsolosluğumuz Türkiye ve Romanya arasındaki ilişkilerin her alanda ileriye götürülmesine katkısını Bükreş Büyükelçiliğimiz ve Rumen makamlarla eşgüdüm halinde sürdürecek. Vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza ve diğer başvuru sahiplerine gerekli konsolosluk hizmetini mevcut imkanlarla ve ilgili mevzuat çerçevesinde en iyi şekilde vermeye devam edeceğiz. Onlardan da birlik beraberlik halinde, ortak değerler etrafında dayanışmalarını sürdürmelerini bekliyoruz. Birlikten güç doğar. Hem vatandaş ve soydaşlarımızla, hem de Rumen dostlarımızla birlikteliğimizi değerli buluyor, onu daha da yüceltmeyi görev biliyoruz.


Colaborare între UDTR şi Școala Gimnazială nr. 28

Uniunea Democrată Turcă din România acordă un interes deosebit studiului limbii materne în instituţiile de stat, precum şi promovării valorilor culturale ale comunităţii turce şi, în acest context, continuă să încheie parteneriate de colaborare cu şcolile din judeţul Constanţa. Astfel, preşedintele UDTR, Fedbi Osman, a semnat un Protocol de colaborare cu Şcoala Gimnazială nr.28 „Dan Barbilian” din Constanţa, la sediul central al Uniunii Democrate Turce din România, în data de 28 aprilie. La eveniment au participat: secretarul general, prof. Ervin Ibraim, președinta Comisiei de învățământ, prof.dr. Vildan Bormambet, și inspectorul şcolar din cadrul ISJ Constanţa, prof.dr. Icbal Anefi. Din partea instituţiei şcolare protocolul a fost semnat de directorul Şcolii Gimnaziale nr. 28 „Dan Barbilian”, doamna prof. Constanda Moraru. Potrivit protocolului, părţile „convin să colaboreze pe bază de parteneriat activ pe multiple planuri de interes, în domeniul educării elevilor în spiritul valorilor culturale locale şi naţionale”. De asemenea, obiectul protocolului îl reprezintă „cooperarea interinstituţională pentru derularea unor activităţi educative”. Potrivit actului semnat vor fi organizate ateliere de lucru, va fi încurajată comunicarea între elevi de etnii diferite, din medii diferite, şi elevii vor fi antrenaţi în organizarea, precum şi în prezentarea unor activităţi cu caracter extraşcolar.

Tot în aceeaşi zi, la sediul central al UDTR a fost semnat un Acord de înfrățire între Școala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” din Constanța și Școala „Esenler Atışalanı” din Istanbul. Documentele au fost semnate de directorii celor două instituţii de învăţământ din România şi Turcia, prof. Constanda Moraru şi Ayşegül Gekiş. Au mai luat parte la eveniment: secretarul general, prof. Ervin Ibraim, președinta Comisiei de învățământ, prof.dr. Vildan Bormambet, și inspectorul şcolar, prof.dr. Icbal Anefi. Potrivit celor două părţi, parteneriatul marchează începutul unei colaborări internaționale bazate pe prietenie, respect și dorința de a învăța unii de la alții. Prin acest acord, elevii și cadrele didactice din cele două școli vor avea oportunitatea de a participa la: proiecte comune pe tema „Cultură și tradiții”, schimburi de experienţă între elevi şi profesori şi activităţi desfăşurate în programe europene şi internaţionale, precum Spring For Europe şi Echo-School.


RDTB ile Köstence 28 Nolu Ortaokulu Arasındaki İşbirliği

Romanya Demokrat Türk Birliği, devlet kurumlarında ana dilin öğrenilmesine ve Türk toplumunun kültürel değerlerinin yaygınlaştırılmasına özel önem vermektedir ve bu bağlamda Köstence ilindeki okullarla işbirliği ortaklıkları kurmaya devam etmektedir. Böylece, RDTB Genel Başkanı Fedbi Osman, 28 Nisan tarihinde Romanya Demokrat Türk Birliği’nin genel merkezinde, Köstence’deki “Dan Barbilian” Ortaokulu ile bir İşbirliği Protokolü imzaladı. Etkinliğe genel sekreter Prof. Ervin Ibraim, Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vildan Bormambet ve Köstence İl Eğitim Müdürlüğü’nden okul müfettişi Prof. Dr. Icbal Anefi katıldı. Okul adına protokol, “Dan Barbilian” 28 Nolu Ortaokulu Müdürü Constanda Moraru tarafından imzalandı. Protokole göre, taraflar “öğrencilerin yerel ve ulusal kültürel değerler ruhu içinde yetiştirilmesi alanında, çeşitli ilgi alanlarında aktif bir ortaklık temelinde işbirliği yapmayı kabul ederler”. Ayrıca, protokolün amacı “eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi için kurumlar arası işbirliği”dir. İmzalanan belgeye göre, atölye çalışmaları düzenlenecek, farklı etnik kökenlerden ve farklı sosyal çevrelerden gelen öğrenciler arasındaki iletişim teşvik edilecek ve öğrenciler, okul dışı etkinliklerin düzenlenmesi ve sunumu konusunda eğitilecektir.

Aynı gün, RDTB genel merkezinde Köstence’deki “Dan Barbilian” 28 Nolu Ortaokulu ile İstanbul’daki “Esenler Atışalanı” Okulu arasında bir kardeşlik anlaşması imzalandı. Belgeler, Romanya ve Türkiye’deki iki eğitim kurumunun müdürleri Prof. Constanda Moraru ve Ayşegül Gekiş tarafından imzalandı. Etkinliğe ayrıca Genel Sekreter Prof. Ervin Ibraim, Eğitim Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Vildan Bormambet ve Okul Müfettişi Prof.Dr. Icbal Anefi de katıldı. Tarafların belirttiği üzere, bu ortaklık dostluk, saygı ve birbirinden öğrenme arzusuna dayalı uluslararası bir işbirliğinin başlangıcını oluşturmaktadır. Bu anlaşma sayesinde, iki okulun öğrencileri ve öğretmenleri bir dizi etkinliklere katılma fırsatı bulacak: “Kültür ve gelenekler” temalı ortak projeler, öğrenciler ve öğretmenler arasında deneyim paylaşımı ve Spring For Europe ve Echo-School gibi Avrupa ve uluslararası programlar kapsamında düzenlenen etkinlikler.


Elevi turci în vizită la UDTR

O delegaţie de profesori şi elevi de la Şcoala Gimnazială din oraşul Tokat, Republica Turcia, a fost primită de secretarul general, prof. Ervin Ibraim, şi de preşedinta Comisiei de cultură, prof. Melek Osman, miercuri, 22 aprilie, la sediul central al Uniunii Democrate Turce din România. Elevii au fost însoţiţi de profesorii Okan Halil Öztürk şi Murat Kolçu, precum şi de doamnele profesoare Mădălina–Lavinia Micula şi Simona-Elena Miron de la Şcoala Gimnazială „Viceamiral Ioan Murgescu” din Valu lui Traian. Elevii s-au aflat în România în perioada 19–24 aprilie, în cadrul unui proiect „Erasmus” derulat la Şcoala Gimnazială „Viceamiral Ioan Murgescu” din Valu lui Traian.

Atât secretarul general al UDTR, prof. Ervin Ibraim, cât şi vicepreşedinta Comisiei de cultură, prof. Melek Osman, le-au vorbit oaspeţilor despre istoricul comunităţii turce din România şi despre activităţile de promovare a valorilor identitare, organizate de UDTR. În cadrul discuţiilor, secretarul general, prof. Ervin Ibraim, a afirmat: „Etnicii turci din România formează o comunitate istorică, veche de circa 800 de ani. Aceştia trăiesc cu preponderenţă în Dobrogea, unde s-au păstrat denumirile în limba turcă ale unor localităţi precum: Tuzla, Babadag, Techirghiol, Medgidia, Sarichioi, Altintepe, Casimcea, iar exemplele mai pot continua. Uniunea Democrată Turcă din România este organizaţia reprezentativă a comunităţii turce, membră în Consiliul Naţional al Minorităţilor Naţionale, care derulează anual proiecte de promovare a valorilor identitare ale etnicilor turci. Planul anual de activităţi al UDTR prevede proiecte de promovare a limbii şi culturii turce, precum şi a religiei islamice. De asemenea, Elevii de etnie turcă studiază în instiuţiile de învăţământ de stat limba maternă şi religia islamică, precum şi disciplina Istoria şi tradiţiile turcilor din România.”

Prof. Melek Osman le-a răspuns oaspeţilor la întrebările privind patrimoniul cultural al comunităţii turce din România şi le-a arătat câteva din cărţile importante publicate de UDTR de-a lungul timpului. Discuţiile s-au desfăşurat într-o atmosferă caldă şi prietenoasă, iar la final oaspeţii le-au oferit gazdelor în semn de apreciere, obiecte de artizanat cusute manual, cu motive populare turceşti.

În cadrul proiectului Erasmus elevii şi profesorii din Republica Turcia au asistat la cursuri şi la activităţi sportive, desfăşurate la Şcoala Gimnazială „Viceamiral Ioan Murgescu” din Valu lui Traian.

În data de 23 aprilie, delegaţia de elevi a vizitat Muzeul Sportului din Bucureşti.


RDTB’yi Ziyaret Eden Türk Öğrenciler

Türkiye Cumhuriyeti’nin Tokat kentindeki Ortaokul’dan gelen öğretmen ve öğrencilerden oluşan bir heyet, 22 Nisan Çarşamba günü Romanya Demokrat Türk Birliği’nin genel merkezinde Genel Sekreter Prof. Ervin Ibraim ve Kültür Komisyonu Başkan Yrd. Melek Osman tarafından karşılandı. Öğrencilere, Valu lui Traian’daki “Viceamiral Ioan Murgescu” Ortaokulu’ndan öğretmenler Okan Halil Öztürk ve Murat Kolçu ile öğretmenler Mădălina–Lavinia Micula ve Simona-Elena Miron eşlik etti. Öğrenciler, Valu lui Traian’daki “Viceamiral Ioan Murgescu” Ortaokulu’nda yürütülen bir “Erasmus” projesi kapsamında 19-24 Nisan tarihleri arasında Romanya’da bulundular. Hem RDTB Genel Sekreteri Prof. Ervin Ibraim hem de Kültür Komisyonu Başkan Yrd. Melek Osman, konuklara Romanya’daki Türk topluluğunun tarihçesi ve RDTB tarafından düzenlenen kimlik değerlerini tanıtma faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Görüşmeler sırasında Genel Sekreter Prof. Ervin Ibraim şunları söyledi:” Romanya’daki Türk kökenli vatandaşlar, yaklaşık 800 yıllık tarihi bir topluluk oluşturmaktadır. Bu topluluk, ağırlıklı olarak Dobrogea bölgesinde yaşamaktadır; bu bölgede Tuzla, Babadag, Techirghiol Medgidia, Sarichioi, Altintepe, Casimcea gibi yerlerin Türkçe isimleri günümüze kadar korunmuştur ve bu örnekler daha da devam edebilir. Romanya Demokrat Türk Birliği, Türk topluluğunun temsilci kuruluşu olup, Ulusal Azınlıklar Konseyi’nin bir üyesidir ve her yıl Türk kökenli vatandaşların kimlik değerlerini tanıtmaya yönelik projeler yürütmektedir. RDTB ’nin yıllık faaliyet planı, Türk dili ve kültürünün yanı sıra İslam dinini tanıtmaya yönelik projeler içermektedir. Ayrıca, Türk kökenli öğrenciler devlet okullarında ana dillerini ve İslam dinini öğrenmenin yanı sıra Romanya’daki Türklerin tarihini ve geleneklerini de öğrenmektedirler”.

Başkan Yrd. Melek Osman, konukların Romanya’daki Türk topluluğunun kültürel mirasıyla ilgili sorularını yanıtladı ve RDTB tarafından zaman içinde yayınlanan önemli kitaplardan bazılarını gösterdi. Sohbetler sıcak ve dostane bir atmosferde geçti ve sonunda konuklar, ev sahiplerine Türk halk motifleriyle el işiyle dikilmiş el sanatları ürünlerini hediye ettiler.

Erasmus projesi kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen öğrenciler ve öğretmenler derslere ve spor etkinliklerine katıldı. 23 Nisan tarihinde, öğrenci heyeti Bükreş’teki Spor Müzesi’ni ziyaret etti.


Şahine Tatlısı Tarifi

Bu tatlı, Osmanlı saray mutfağının en asil ve en hafif lezzetlerinden biridir. Sadece üç ana malzeme ile hazırlanan bu enerji deposu, özellikle kahvaltıda veya kahve yanında servis edilirdi.

Malzemeler:

Hazırlanışı:

Geniş bir kasede oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını krema kıvamına gelene kadar karıştırın.
Üzerine balı ve tahini ekleyin.
Tüm malzemeler tamamen özleşene ve pürüzsüz, açık renkli bir krema halini alana kadar yaklaşık 2-3 dakika boyunca çırpın.
Hazırladığınız karışımı bir servis tabağına alın. Üzerine bolca kavrulmuş susam veya Antep fıstığı serpiştirerek servis yapın.

internet


Desertul Şahine

Şahine este unul dintre cele mai nobile și ușoare deserturi din bucătăria palatului otoman. Preparat din doar trei ingrediente principale, acest concentrat de energie era servit adesea la micul dejun sau alături de cafea.

Ingrediente:

Mod de preparare:

Într-un bol încăpător, amestecați untul moale până când devine cremos.
Adăugați mierea și pasta de tahini peste unt.
Bateți compoziția timp de 2-3 minute, până când toate ingredientele se omogenizează perfect și obțineți o cremă fină, de o culoare deschisă.< br /> Puneți amestecul pe o farfurie de servit. Presărați deasupra din abundență susan rumenit sau fistic pentru un contrast crocant.


Köfteli Lavaş Dürüm

Malzemeleri

İçi için Malzemeler

Köfte için:

İçi için:

Birleştirmek için;

internet


Rulou de lavas cu chiftele

Ingrediente pentru chiftele:

Ingrediente pentru umplutură:

Mod de preparare

Pentru asamblare:

Puneți lipia pe blat. Puneți pe ea dovlecelul prăjit, feliile de avocado, ceapa roșie murată, ardeiul roșu copt tăiat în fâșii lungi și chiftelele, apoi rulați-o. Dacă doriți, puteți adăuga frunze de rucola. Înfășurați ruloul pregătit într-o foaie de hârtie și legați-l cu o sfoară pentru a nu se desface.